NASZ ZESPÓŁ:

 • Bożena WaluśkiewiczBożena Waluśkiewicz - położna, specjalista ds. laktacji,
  trener CNoL
  ZAŁOŻYCIELKA Centrum Przyjaznego Matce i Dziecku

Z zawodu i zamiłowania jestem położną. Jestem też mamą trójki dzieci. Kiedy kilkanaście lat temu debiutowałam w tej nowej roli, to na własnej skórze boleśnie odczułam brak kompleksowej opieki nad mamą i jej dzieckiem. I to właśnie trud mojego macierzyństwa, a przede wszystkim rozbieżna wiedza z jaką stykałam się poszukuąc pomocy, słoniły mnie do utworzenia Centrum Przyjaznego Matce i Dziecku. Moim celem stało się stworzenie takiego miejsca, w którym kobiety znajdą ukierunkowaną poradę i wsparcie praktyków, otwartych na potrzeby matek i dzieci.

Ideą mojej pracy jest pomoc rodzicom w odkrywaniu ich własnych kompetencji, większej pewności i zaufania do samych siebie w kwestii opieki nad dzieckiem.

W Centrum Przyjaznym Matce i Dziecku postawiłam na jakość. Osoby tutaj pracujące są nie tylko wyszkolonymi fachowcami, ale też ludźmi z pasją. Dla mnie osobiście, każde spotkanie z rodzicami i ich pociechami jest wyjątkowe, bo każde inne, spontaniczne, twórcze i ubogacające. Wieloletnie doświadczenie pokazało mi, że poradnictwo laktacyjne jest dziedziną z pogranicza medycyny i psychologii oraz to, iż w tej materii marzenia, które warto mieć, nie zawsze udaje się zrealizować (jak to w życiu bywa). Dlatego pomagam rodzicom w odkryciu najbardziej realnego rozwiązania ich problemów, szanuję ich decyzje.

Obserwuję też „łatwe i proste” podejście do macierzyństwa, które kreuje nasza aktualna cywilizacja. Kobiety nie słuchają swojej intuicji - do czego je gorąco zachęcam i wspieram. Uwielbiam malutkie dzieci i doceniam ten wyjątkowy czas spędzany z nimi, gdyż od tych najmniejszych można wiele się nauczyć.

Od siedmiu lat prowadzę szkolenia praktyczne przyszłych konsultantów, doradców laktacyjnych oraz prowadzę zajęcia w szkole rodzenia i ze studentami psychologii. Interesuje mnie psychologia okołoporodowa. Studiuję pedagogikę rodzinną, obecnie prowadzę badania naukowe do mojej pracy nt: Narodziny pierwszego dziecka jako przełom w życiu rodziny.

Moje pociechy to: Ania 14 lat, Adaś 11 lat i Andrzejek lat 9. Moją pasją jest muzyka.

KURSY/SZKOLENIA

Swoje doświadczenie i umiejętności zdobywałam na wielu kursach i szkoleniach . Między innymi prowadzonych przez:

- Ośrodek Doskonalenia Fundacji Fundusz Zdrowia w Łodzi – Kurs „Szkoła Rodzenia” 1999 r.

-Instytut Matki i Dziecka w Warszawie- Program Upowszechniania Karmienia Piersią- szkolenie w Poradni Zaburzeń Laktacji 2000r.

-Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią- Szkolenie dla Prowadzących Grupy Wsparcia Matek Karmiących i Poradnie Laktacyjne 2001 r.

- Dolnośląska Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu wraz z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia – Program edukacyjno-profilaktyczny wczesnego wykrywania raka piersi „Samobadanie piersi” 2002 r.

- Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych wraz ze Stowarzyszeniem Pielęgniarek Pediatrycznych –szkolenie ”Rola pielęgniarki i położnej w promocji karmienia piersią dziecka hospitalizowanego” 2002 r.

- Kurs dla Kandydatów na Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych zakończony egzaminem 26 lipca 2004 r.

- Fundacja na Rzecz Dzieci ze Środowisk Zagrożonych „PLUS” Kraków Metoda Wideotreningu Komunikacji 2005 r.

- Specjalistyczne Centrum Szkolenia Ratowników EXSTREAM – kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dzieciom i Noworodkom 2006 r.

- Fundacja Kobieta i Natura – Międzynarodowa Konferencja „Świadome i nowoczesne podejście do porodu” 2008 r.

- Centrum Nauki o Laktacji – Karmienie piersią lekarstwem na kryzys, 2009 r.

Liczne szkolenia psychologiczne, m. in.: warsztaty socjoterapii, komunikacji, asertywności, terapia systemowa rodzin / ustawienia.

 

 

 

 • Iwona Maszkowska - Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC

Iwona MaszkowskaZ zawodu jestem pielęgniarką. Praca z malutkimi dziećmi od zawsze była moim marzeniem. Z problemami laktacyjnymi zetknęłam się kiedy urodziłam pierwsze dziecko. Bardzo chciałam karmić je piersią ale w szkole z tej dziedziny było bardzo mało informacji , a w szpitalu i po powrocie do domu nikt nie potrafił mi pomóc. Niestety córeczkę karmiłam tylko przez miesiąc co bardzo przeżywałam i ciągle zastanawiałam się dlaczego nie ma specjalistów w tej dziedzinie. Jednakże po paru latach poznałam osobę zajmującą się tymi problemami. Początkowo pomagałam jako wolontariusz. Następnie poszerzając swoją wiedzę i umiejętności podjęłam pracę jako doradca laktacyjny. Obecnie pracuję w Centrum pomagając i wspierając rodziców po narodzinach dziecka podczas prowadzonych konsultacji pielęgnacyjno - edukacyjnych.

Mam jeszcze dwoje dzieci, które wykarmiłam piersią. Sama przekonałam się jaka to radość, satysfakcja ze szczególnej więzi z dzieckiem, która owocuje teraz w relacjach między mną i dziećmi. Trójka moich pociech to: Ola ma 14 lat, Marcel 6, a Szymon 4. W wolnym czasie lubię czytać książki, oglądać filmy, interesuję się także zasadami zdrowego żywienia.

Kursy / szkolenia:

- Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych wraz ze Stowarzyszeniem Pielęgniarek Pediatrycznych –szkolenie ”Rola pielęgniarki i położnej w promocji karmienia piersią dziecka hospitalizowanego” 2002 r.

- Fundacja na Rzecz Dzieci ze Środowisk Zagrożonych „PLUS” Kraków Metoda Wideotreningu Komunikacji 2005 r.

- Kurs dla Kandydatów na Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych zakończony egzaminem w 2006 r.

- Specjalistyczne Centrum Szkolenia Ratowników EXSTREAM – kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dzieciom i Noworodkom 2006 r.

 • Elżbieta Lech - położna, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC

Elżbieta LechUkończyłam Studium Medyczne wydział Położnych 1988-91,
Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze -kierunek Pedagogika 1993-1997, Podyplomowe Studia na AWF kierunek Promocja Zdrowia - we Wrocławiu 2001-2002.

Kiedy kilkanaście lat temu rozpoczęłam pracę w szpitalu nie miałam
świadomości, że rodzicielstwo, oprócz radości i spełnienia może sprawiać
wiele trudności.
Szczególnie dotyczy to pierwszych dni, tygodni po porodzie, kiedy mogą (ale
nie muszą) pojawiać się problemy związane z laktacją, opieką nad noworodkiem
- kąpiel pielęgnacja, trafne rozpoznawanie potrzeb małego dziecka i sposoby
ich rozwiązywania .
Dzięki temu, że miałam możliwość poznania Bożeny Waluśkiewicz - zaczęłam
bardziej interesować się problematyką związaną z laktacją.

Od 10 lat zajmuję się problematyką laktacyjną, pomagając młodym rodzicom w
rozwiązywaniu problemów laktacyjnych - udzielając konsultacji w poradni, a
także jeżdżąc na wizyty domowe.
Na wiosnę 2008 roku pojawiła się książka - "Karmienie piersią -promocja i
poradnictwo" pierwsze wydanie polskie - pod moją redakcją.
Napisałam też poradnik dla położnych - dotyczący żywienia naturalnego i
sztucznego.

Obecnie pracuję w środowisku - jako położna środowiskowo - rodzinna - gdzie
mogę wykorzystać swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie.
Zajmuję się również poradnictwem laktacyjnym.

Prowadzę też zajęcia w szkole rodzenia - tematyka związana z laktacją i
połogiem.

Jestem szczęśliwą mamą trójki dzieci - Oli, Tomka i Hani - i mimo wielu
zadań związanych z wychowaniem dzieci - ciągle doskonalę swoją wiedzę
uczestnicząc w różnych szkoleniach i konferencjach.

W kontaktach z Rodzicami - nie tylko pomagam w rozwiązywaniu problemów , ale
też pokazuję - że mając dziecko - nadal mogą realizować swoje marzenia i
pasje, nie zaniedbując przy tym swoich obowiązków. Bo tylko wtedy Rodzina
będzie szczęśliwa.

Kursy/ szkolenia:

- Studium Medycyny Klinicznej przy IMiD w Warszawie - Zakład Promocji Karmienia Piersią - szkolenie doskonalące w zakresie "Promocja Karmienia Piersią" 2001 r.

- Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią w Warszawie - szkolenie
dla Prowadzących Grupy Wsparcia Matek Karmiących i Poradnie Laktacyjne 2001 r.

- kurs Położnej Środowiskowo - Rodzinnej, 2002 r.

- Szkolenie dla kandydatów na Międzynarodowych Konsultantów
Laktacyjnych - Warszawa IMiD - zakończone uzyskaniem certyfikatu IBCLC w 2004 r

- kurs dokształcający Szkoła Rodzenia - dla położnych - Wrocław, 2006 r.

- kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i noworodkom - Wrocław, 2006 r.

- szkolenia dla położnych w zakresie pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt - organizowane przez Dolnośląską Izbę Pielęgniarek i Położnych - Wrocław, 2007-2009

 

 • Dr n. med. Ewa Serafinowicz - specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej

Ewa SerafinowiczMam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w ramach oddziału klinicznego, pogotowia ratunkowego i opieki ambulatoryjnej. Obecnie pracuję w podstawowej opiece zdrowotnej. Współpracuję przy szkoleniach opiekunek dziecięcych.
Prywatnie jestem mamą czwórki dzieci.

 

 • Anna Wichrowska-Mikoś - specjalista pediatra, neonatolog

Anna Wichrowska-MikośOd ukończenia studiów zajmuję się noworodkami zarówno zdrowymi, jak i tymi ciężko chorymi, ze skrajnie niską masą ciała, wadami wrodzonymi, niewydolnością oddechową, wymagającymi intensywnej terapii. Do tematów, które są mi szczególnie bliskie mogę zaliczyć żywienie pozajelitowe, zakażenia okresu noworodkowego, wady wrodzone uwarunkowane genetycznie.

Obecnie swoje doświadczenie wykorzystuję również w pracy ambulatoryjnej. Doskonale wiem ile niepewności, problemów i pytań mają rodzice noworodka.

Z przyjemnością udzielę wszelkich porad w zakresie rozwoju, żywienia, pielęgnacji, szczepień i innych tematów związanych z okresem adaptacyjnym, aby mogli Państwo w pełni cieszyć się rodzicielstwem.

Zapraszam

 

 • Dorota Hawrysz - psycholog, psychoterapeuta

Dorota HawryszJestem doświadczonym psychologiem, psychoterapeutą i trenerem specjalizującym się w szkoleniach miękkich ( warsztaty edukacyjne dla rodziców, stres, asertywność, wypalenie "rodzicielskie").
Posiadam kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej i rodzinnej. Prowadzę ustawienia rodzinne w terapii indywidualnej, konsultacje i terapię dla rodziców dzieci bardzo małych ( 0-3lat) i starszych ( powyżej 3 roku życia) także terapię dzieci moczących się, nadmiernie lękliwych lub agresywnych, mających trudności w relacjach z innymi dziećmi lub dorosłymi.
Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci: córka lat 19 , syn lat 7. Moje hobby to podróże i malowanie vedic art. Kocham zwierzęta.

 

 • Alicja Mosiczuk - fizjoterapeuta

Alicja MosiczukZ zawodu jestem fizjoterapeutką. Ukończyłam 3- letnie studia licencjackie w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu i 2- letnie uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. We wrześniu 2009 roku ukończyłam studia podyplomowe z zakresu wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka. Swoją wiedzę pogłębiam uczestnicząc w różnych sympozjach, konferencjach i warsztatach szkoleniowych (m.in. warsztaty szkoleniowe na temat: "Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dzieci z grupy wysokiego ryzyka na podstawie neurorozwojowej terapii Castillo Moralesa").
Staram się, aby każdy Pacjent, który do mnie trafi uzyskał pomoc, dlatego też stawiam na kontakt indywidualny Pacjent- terapeuta.
Uwielbiam pracę z dziećmi. Już podczas praktyk na oddziałach pediatrycznych i neonatologicznych zauważyłam, jak dużo dobrego dla prawidłowego rozwoju sensomotorycznego Małego Człowieka daje pełen ciepła i delikatności masaż, dlatego też w Przyjaznym Centrum będzie możliwość skorzystania z tej formy wspomagania prawidłowego rozwoju. Bardzo lubię sport. Gdy tylko mam czas, to biegam, jeżdżę na rowerze lub łyżworolkach. W wolnych chwilach lubię również chodzić na długie spacery z moim psem, czytać książki, słuchać muzyki i robić biżuterię

 

 

 • Agata Trafalska- lekarz medycyny, logopeda.

Ukończyłam wydział lekarski na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Podyplomowe Studium Logopedyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie specjalizuję się w rehabilitacji medycznej w Specjalistycznym Rehabilitacyjno-Ortopedycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, gdzie zajmuję się pacjentami po uszkodzeniach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz z dysfunkcjami narządów ruchu.

Od kilku lat pracuję w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu, gdzie zajmuję się diagnostyką i terapią dzieci zdrowych, niepełnosprawnych oraz zagrożonych niepełnosprawnością. Prowadzę również terapię logopedyczną dla dzieci od dnia narodzin. Mam doświadczenie w pracy przy projekcie rządowym: "Wczesna, Wielospecjalistyczna, Kompleksowa, Skoordynowana i Ciągła Pomoc Dziecku Zagrożonemu Niepełnosprawnością lub Niepełnosprawnemu oraz Jego Rodzinie". Ukończyłam również dwustopniowy kurs terapii Kinesiology Taping, z powodzeniem stosując tę metodę u pacjentów.

Mam szczęście, iż moja praca jest jednocześnie moją pasją. Każdym pacjentem staram się zajmować wielokierunkowo, dostrzegając jego wszystkie potrzeby, a jednocześnie wspierając także całą rodzinę. Wiem jak ważna jest współpraca z innymi specjalistami, korzystanie z nowych metod i osiągnięć nauki. Swoją wiedzę nieustannie poszerzam na licznych kursach, konferencjach i sympozjach, m.in.:

 • „Wczesna diagnostyka neurorozwojowa uszkodzeń układu nerwowego niemowląt wg Vojty”;
 • „Diagnostyka i terapia dzieci ryzyka”;
 • „Rehabilitacja dzieci ryzyka”;
 • “Terapia Kinesiology Taping - Basic Course Kinesiology Taping”;
 • “Terapia Kinesiology Taping - Advanced Course Kinesiology Taping”;
 • „Zniekształcenia statyczne ciała u dzieci i młodzieży”;
 • „Niemożliwe staje się możliwe- rehabilitacja w dobie rozwoju nauk i nowych technologii”;
 • „Zastosowane ustno-twarzowej terapii regulacyjnej u dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym”;
 • „Zastosowanie Integracji Sensorycznej w zaburzeniach rozwoju mowy”;
 • „Zastosowanie metody Castillo-Moralesa w terapii logopedycznej”;
 • „Programy multimedialne wspierające terapię logopedyczną”;

  Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwuletniej Hani. Macierzyństwo dodatkowo poszerzyło moją wiedzę o dziecku i jego rodzinie. Ukończyłam dwustopniowe „Warsztaty noszenia w chustach”, z radością podzielę się moją wiedzą na temat noszenia dzieci od urodzenia, indywidualnego dopasowania chust i wiązań do potrzeb każdego dziecka. Uczestniczyłam także w „Warsztatach racjonalnego żywienia małego dziecka”, wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce.


 • Magdalena Kasperska – psycholog dziecięcy.

Ukończyłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskując tytuł magistra psychologii.

Specjalizuję się w psychologii rozwojowo – wychowawczej. Ukończyłam Podyplomowe Studia „Psychologiczno-Pedagogiczne kompetencje Nauczycieli – dla psychologów” oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki. Ponadto jestem terapeutką Integracji Sensorycznej – ukończyłam kursy I i II-go stopnia Integracji Sensorycznej w Polskim Stowarzyszeniu Terapeutów Integracji Sensorycznej w Warszawie.

Posiadam kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi zdrowymi, z grupy ryzyka, niepełnosprawnymi w różnym stopniu oraz dziećmi ze spektrum autyzmu.

Pracowałam w Przychodni przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu, gdzie współpracowałam z lekarzami oraz specjalistami obejmując opieką dzieci w wieku od 0 do 7 r.ż. w ramach programu wczesnej interwencji.

Od 5-ciu lat pracuję na stanowisku psychologa w ZPO Nr 2 – w szkole dla uczniów z autyzmem, gdzie byłam także zatrudniona w Przedszkolu Specjalnym dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Swój warsztat pracy opieram na ukończonych kursach i szkoleniach z zakresu wspierania rozwoju małego dziecka oraz rodziców, m.in.:

- „Neurobiologiczne podstawy integracji sensorycznej” (I stopień) oraz II stopień na terapeutę Integracji Sensorycznej
- „Wyciąganie wniosków diagnostycznych w oparciu o wyniki testów i obserwacji klinicznych. Planowanie terapii” – Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej

- „Terapia integracji sensorycznej w pracy z dzieckiem autystycznym”- „Ontogeneza motoryczna dziecka i jego rozwój odruchowy”- cykl szkoleń z zakresu pomocy psychologicznej dla osób z autyzmem i superwizji oraz trening interpersonalny i rozwoju osobistego – Fundacja Synapsis- „Stosowanie i interpretacja Dziecięcej Skali Rozwojowej”- Pracownia Testów Psychologicznych- „Jak wykorzystywać diagnozę i terapię neuropsychologiczną w pracy z dziećmi ze złożoną niepełnosprawnością” – WCDN
- „ Jak konstruować program pracy i jak pokonywać trudności w pracy z dzieckiem wielorako niepełnosprawnym” – mgr Jacek Kielin
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- „Terapia behawioralna dzieci autystycznych”
- Kinezjologia Edukacyjna wg P.Dennisona
- „Terapia przez zabawę” – KLANZA- „Alternatywne sposoby porozumiewania się z dzieckiem niepełnosprawnym”

Przede wszystkim jestem szczęśliwą matką półrocznego chłopca i czerpię ogromną radość i satysfakcję z zajmowania się własnym dzieckiem. Nie ukrywam, iż dzięki tym doświadczeniom nabrałam znacznie większych kompetencji w zakresie rozwoju małego dziecka.